sreda, 5. marec 2008

Nemčija poskuša uvesti davčni imperializem

Lichtensteinska fiskalna suverenost je pod udarom, čeprav imajo zakonodajo, ki ne samo spoštuje zasebnost posameznikov, ampak je tudi neizprosna do pranja denarja, kar so potrdile mnoge organizacije po svetu, na primer tudi U.S. Internal Revenue Service. Kljub temu je nemška vlada poslala svoje tajne agente v alpsko kneževino Lichtenstein z namenom pridobitve zaupnih podatkov bančnih računov nemških državljanov v kneževini. Heinrichu Kieberju, bivšemu bančnemu uslužbencu LGT Group, so plačali okoli 5 milijonov evrov za DVD s 4.527 osebami in njihovimi bančnimi podatki. Kieber se danes nahaja v Avstraliji, po tistem ko mu je Nemčija spremenila identiteto. V kneževini je že sprožena kriminalna preiskava proti Kieberju in drugim osebam, ki so osumljene kraje občutljivih podatkov in prodaje teh nemškim oblastem. Kieber je v banki delal od leta 1999 do novembra 2002, v katerem času naj bi banki ukradel podatke. Ne samo, da so pod drobnogledom te fizične osebe, obstajajo dvomi, da je nemška obveščevalna služba (BND) delovala v nasprotju z veljavnimi zakonskimi predpisi. Po nemški zakonodaji imajo pristojnost preiskave davčnih utaj zvezne dežele in ne BND kot zvezni organ. Opozicija zato poziva k preiskavi, s katero bi ugotovili, ali je BND delovala zgolj kot posrednik za tožilstvo ali kot aktivni akter.
Nemčija je seznam, z ali brez protiplačila, pripravljena posredovati drugim državam. Avstralija, Velika Britanija, ZDA, Italija, Francija, Španija, Češka, Švedska, Kanada, Nova Zelandija, Španija in Slovenija so že pogledale vanj, čemur so v preteklih dveh tednih sledile obsežne kriminalistične preiskave na delovnih mestih in domovih njihovih državljanov.
Odmaknimo se od vprašanja kriminalnosti samega dejanja pridobivanja zaupnih podatkov in se osredotočimo na razloge in povode za ta dejanja. Čeprav bi na prvi pogled marsikdo zaključil, da je razlog Lichtensteinska zakonodaja, je potrebno pozornost usmeriti predvsem na Nemški davčni sistem, ki je zapleten do te stopnje, da se še strokovnjaki ne znajdejo v njem in hkrati odmerja nesprejemljivo visoke davčne stopnje. World Economic Forum’s Global Competitiveness Report je ocenil, da je nemški davčni sistem eden izmed najslabših na svetu. Posledično se Nemci že desetletja zatekajo k utaji davkov in pobegu v tako imenovane davčne oaze. Križarske vojne napram slednjim so zgrešene in politično zrežirane. Poltične elite poskušajo, preko OECD ali s pomočjo diplomatskih pritiskov, oblikovati mednarodni davčni kartel, ki bo koristil le državam z visokimi davčnimi stopnjami, kot sta Nemčija in Francija.
Vendar, za izkrivljanje informacij niso krivi samo politiki. Evropski mediji in (zaslepljena) javnost komaj čakajo na priložnost, da linčajo tiste, ki so se zatekli v davčne oaze. Zakaj ne bi tega naredili, saj so vendar politiki dali blagoslov k neodobravanju, nasprotovanju in kamenjanju ljudi, ki se poslužujejo davčnih oaz. Aksiom ekonomske teorije je, da davčne oaze niso zlo in ne predstavljajo grožnje državljanom drugih držav. Prav nasprotno, vse kar davčne oaze naredijo je, da ustvarijo davčno konkurenco, ki še najbolj koristi davkoplačevalcem na obeh straneh meje. Zaradi slednje državam z visokimi davčnimi stopnjami ne preostane nič drugega, kot da se lotijo davčne reforme. Izboljšanje davčnega sistema in znižanje davčne obremenitve bo še najbolj koristilo njenim davčno preobremenjenim državljanom, s čimer relativno največ pridobijo tisti z najnižjimi prihodki, saj slednji namenijo največji del svojega dohodka za osebno potrošnjo.
To pomeni, da v končni fazi pridobijo tako državljani ene kot druge države, še najbolj pa tiste, ki so uvedle davčne reforme. Britanski profesor Richard Teather je pred kratkim zapisal v svoji knjigi: “Davčne oaze koristijo nam vsem, ne glede na to ali v njih osebno invistiramo ali ne.” Realnost potrjuje ekonomsko teorijo: države, ki so korenito reformirale svoj davčni sistem – Irska, Estonija in Slovaška – so bile priča neverjetnim uspehom (visoka gospodarska rast, drastično znižanje nezaposlenosti, nizka inflacija, pritok tujih investicij, itd.). Hrati se je v teh državah povečalo tako število davčnih zavezancev kot državna mošnja pobranih davkov.
Kdo bi bil zmagovalec v primeru, da bi vse države imele visoke davčne stopnje, ki se ne bi razlikovale od države do države? Okoristila bi se majhna skupina interesnih skupin, ki bi pri politikih izlobirale državne programe, zakonodajo in pogodbe, ki bi predvsem napolnile njihove žepe, medtem ko bi ostali državljani ostali praznih rok. Prav tako bi pridobili politiki, ki so marionete interesnih skupin, in njihove plačilne liste.
Kdo bi izgubil? Državljani, saj bi morali plačevati visoke davke, katere bi politiki, v sodelovanju z interesnimi skupinami, določili. Ker bi vse države imele enake davčne stopnje, državljani ne bi imeli možnosti oditi s svojim premoženjem tja, kjer bi jih država manj bičala po hrbtu z ogromnimi davčnimi stopnjami.
Nihče ne plačuje rad davkov, a se je zelo težko postaviti po robu oblasti, ko so davčne stopnje že uvedene. Prav zato se je treba boriti preventivno, da nam oblast ne naprti nepotrebnih davkov, s katerimi bi predvsem poplačevala interesnim skupinam, ki so najbližje državni politični eliti.
Davčne oaze in davčna konkurenca pripomorejo k temu, da posamezniki obdržijo več denarja pri sebi in tako sami odločajo o tem, kako bodo razpolagali z njim, namesto da je za to odgovorna oblast. Kdo bo najboljši gospodar tvojega dohodka, če ne ti sam? Ko nekdo drug upravlja s tvojim denarjem, bo ta slabše investiran oziroma porabljen, kot če bi to naredil sam. Samo vprašajte se, za kateri denar bi vi bolje skrbeli in si vzeli čas za premislek, kako ga porabiti: za svojega ali za tujega? Prav zato je politik slab gospodar državnega denarja, predhodno pobranega od davkoplačevalcev.
Nemčija je na čelu skupine držav, ki poskušajo uvesti davčni imperializem, namesto da bi reformirale svoj davčni sistem do mere, da bi odseval želje prebivalstva, kar pomeni davčne stopnje, ki so jih državljani pripravljeni plačevati in se zato ne bodo iz obupa zatekli k izogibanju ali utaji davkov.
Nekdo se mora postaviti po robu davčnemu imperializmu, ki bi še najbolj prizadel davkoplačevalce – od slovenskih do irskih. Zato se nehajmo sprenevedati; prizadel bi vse, ki ste prebrali ta članek. Nas, vas …

Tanja Štumberger

objavljeno v Tribunalu, 6. marca 2008

Št. komentarjev: 6:

Ob 13. marec 2008 ob 06:14, Anonymous Anonimni pravi ...

Eden redkih razumnih komentarjev, ki se problema lotevajo v temeljih.
Zanimiva je tišina informacijske pooblaščenke v tem očitnem primeru kršenja zasebnosti. Ravno tiste Musar Pirčeve, ki se na nekatere marginalne primere vdora v zasebnost (na primer varnostne kamere na vhodih v večstanovanjske hiše) spravlja s paranoično doslednostjo.

 
Ob 17. marec 2008 ob 02:53, Anonymous Anonimni pravi ...

Tanja,

hvala za tvoj trud, tvojo neizmerno dobrosrčno željo, da bi polepšala življenje revnejšim, upam, da te prebira Janša in mnogi, ki bi ti morali prisluhniti.
"Pazi pa tudi nase!"

Sonja A. Gabor ti pošilja lep pozdrav v Ameriko!

 
Ob 17. marec 2008 ob 02:59, Blogger Unknown pravi ...

DRAGA TANJA!

NAJ BOG USLIŠI TVOJO MOLITEV,
ZEMLJANI PA NAJ JO IZVAJAJO!

TE PODPIRAM - APSOLUTNO.

gela

 
Ob 18. marec 2008 ob 04:57, Anonymous Anonimni pravi ...

Joj, prejoj, kako da so davcne oaze vedno male drzavice, ki ne zagotavljajo socialne drzave desetinam milijonov prebivalcev? Kaksna davcna konkurenca neki.

 
Ob 17. april 2008 ob 09:51, Blogger Tanja Stumberger pravi ...

"Zagotavljaje socialne drzave" ni nic drugega kot vec kot zazeljena retorika politikov in interesnih skupin. Te skupine so v izraziti manjsini, ce pogledamo, kdo pridobi na racun drzavnih (socialnih) programov.

In kdo izgubi? Z "zagotavljaje socialne drzave" navadnemu smrtniku ne samo odvzeta moznost odlocanja, kaj narediti s svojim zasluzenim denarjem, ampak to osebo drzava tretira kot nebogljenega otroka, ki ni sposoben poskrbeti zase in sprejeti pametne odlocitve.

Ce zagovarjas "socialno drzavo" si ali zavestni izkoriscevalec drugih ali napacno informirani smrtnik. Kam sodis ti?

Drzavne odlocitve ne bodo in nikoli niso bile v prid navadnih smrtnikov! Vem, da je to tezko razumeti, se posebej, ko vse kar slisis o drzavnih programih je politicna retorika in spolitizirani Slovenski mediji. Najlazje je ponavljati, kar slisis od teh dveh virov. Veliko tezje je prestudirati zadevo in razmisljati s svojo glavo. Slednje je v velikem pomanjkanju v Sloveniji.

 
Ob 24. april 2008 ob 22:34, Anonymous Anonimni pravi ...

Kam pelje ta slovenska politika?
Po mojem: farsa, zunaj celofan, znotraj gnoj!

sirota s 40 let delovne dobe gnijem od bede, pa žal ne edina, samo ena od miliona v Sloveniji.

Le pisimo, to je vse, kar lahko in premislimo, kaj smemo napisati, bumerangi kar svigajo, ce kasljas na glas. Ko se zaves, si pod preprogo, vsi po tebi hodijo dvignjenih glav, nikogar ne pece vest.
Tajkuni miliarde prevazajo, bog ve kam, mladenke nase lepijo... o reve! Edino, kar mi ostane je molitev in zelja, naj Kozmos jim sodi!
Bogata reva

 

Objavite komentar

Naročite se na Objavi komentarje [Atom]

<< Domov